6th Summer Workshop on Operator Theory

9th - 13th July 2018 Kraków

Program

Go to presentations
  Monday, July 9th
  Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
8:00 – 8:45 Registration
9:00 – 9:20 Opening
  Plenary session (Room 120)
  Chair: Vladimír Müller
 9:20 – 10:00 William Ross

Birkhoff-James Inner functions and zero sets of analytic functions
10:00 – 10:30 Coffee break (Room 127)
10:30 – 11:10 Dan Timotin

Beyond truncated Toeplitz operators
11:15 – 11:55 Dijana Ilišević

On isometric roots of isometries
11:55 – 14:30 Lunch
  Parallel sessions
  Session A (Room 120) Session B (Room 125)
  Chair: William Ross Chair: Dijana Ilišević
14:30 – 14:50 Dariusz Cichoń

Uniqueness of a positive extension 
in the complex moment problem 
and a representing measure
Jacek Chmieliński

On operators reversing 
Birkhoff orthogonality
14:55 – 15:15 Gökhan  Göğüş

Composition operators on 
Dirichlet-type 
and M̈obius invariant spaces
Michał Wojtylak

The Crouzeix conjecture and 
deformations of the numerical range
15:20 – 15:40 Bartosz Łanucha

On asymmetric truncated Toeplitz 
operators of rank one
Alan Kamuda

Towards Theory of Frames 
in Krein Spaces
15:40 – 16:00 Coffee break (Room 127)
  Session A (Room 120) Session B (Room 125)
  Chair: Petru Cojuhari Chair: Lina Oliveira
16:00 – 16:20 Marcin Moszyński

Spectrum of block-Jacobi operator - 
how to adopt some scalar 
Jacobi operator methods?
Adam Wegert

Canonical commutation relation, 
traces and affiliated operators
16:25 – 16:45 Ewelina Zalot

Spectral resolutions 
for non-self-adjoint 
block Jacobi matrices

Marlena Nowaczyk

Scattering on the line with 
a transfer condition at the origin
16:50 – 17:10 Marcin Zygmunt

Spectral Analysis of Block Jacobi 
Matrices with Singular Entries
Paweł Sobolewski

On balayage and B-balayage
  Tuesday July 10th
  Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
  Plenary session (Room 120)
  Chair: Cristina Câmara
 9:00 –  9:40 Alexei Poltoratski

Completeness problems for complex exponentials
 9:45 – 10:25 Eungil Ko

On square roots of self-adjoint weighted composition operators on H2
10:25 – 10:55 Coffee break (Room 127)
  Chair: Jan Stochel
10:55 – 11:25 Piotr Budzyński

Weighted composition operators in L2-spaces
11:30 – 12:00 Lina Oliveira

Invariant subspace lattices and kernel maps
11:50 – 14:30 Lunch
  Parallel sessions
  Session A (Room 120) Session B (Room 125)
  Chair: Albrecht Böttcher Chair: Dan Timotin
14:30 – 14:50 Maria Nowak

Examples of de Branges-Rovnyak 
spaces generated by 
nonextreme functions
Ekaterina Shulman

Approximation of invariant subsets 
by invariant subspaces 
with application to 
Levi-Civita functional equations
14:55 – 15:15 Bruce Watson

The one-dimensional p-Laplacian
 with indefinite weight
Małgorzata Michalska

Matrix representations of 
truncated Hankel operators
15:20 – 15:40 Sourav Pal

A Nagy-Foias program for the C.0 
operator tuples associated with 
the symmetrized polydisc
Joanna Jurasik

Asymmetric truncated 
Toeplitz operators 
on finite-dimensional spaces
15:40 – 16:00 Coffee break (Room 127)
  Session A (Room 120) Session B (Room 125)
  Chair: Jacek Chmieliński Chair: Bruce Watson
16:00 – 16:20 Tamás Titkos

Generalized Krein-von Neumann 
extension
Jani Virtanen

Toeplitz operators on Hardy spaces 
with piecewise continuous symbols
16:25 – 16:45 Zsigmond Tarcsay

Generalized Schur complementation
Roksana Słowik

Doubly infinite matrices 
and the Cayley-Hamiltonian theorem
  Wednesday, July11th
  Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
  Plenary session (Room 120)
  Chair: Javad Mashreghi
 9:00 –  9:40 Man Duen-Choi

 A Mathematician’s Apology on Tensor Products
 9:45 – 10:25 Zenon Jabłoński

Cauchy Dual operators, kernel condition and quasi-Brownian isometries
10:25 – 10:55 Coffee break (Room 127)
  Chair: Roman Drnovšek
10:55 – 11:25 Albrecht Böttcher

On the norm of the Laplace operator on spaces of polynomials
11:30 – 12:00 Petru Cojuhari

Spectral theory for perturbed block Toeplitz operators
12:00 – 14:30 Lunch
  Session A (Room 120) Session B (Room 125)
  Chair: Andrzej Sołtysiak Chair: Maria Nowak
14:30 – 14:50 Krzysztof Rudol

Gleason parts in bidual algebras
Wen Chi-Kuo

Martingales, mixingales and 
mixing processes in Riesz spaces
14:55 – 15:15

Ja A Jeong

The ideal structure of
labeled graph C*-algebras
Renata Rososzczuk

Extremal problem for invariant 
subspaces in the weighted Bergman 
spaces Apα, α>-1, p>0.
15:20 – 15:40 Jakub Kośmider

Unitary equivalence of weighted shifts
Volodymyr Dilnyi

Weighted Hardy spaces 
and signal processing
15:40 – 16:00 Coffee break (Room 127)
  Chair: Zenon Jabłoński Chair: Eungil Ko
16:00 – 16:20 Patryk Pagacz

Invariant subspaces of H2(T2) 
and L2(T2) preserving compatibility
Shubhankar Podder

Commutants and Reflexivity of 
Multiplication tuples 
on Vector-valued 
Reproducing Kernel Hilbert Spaces
16:25 – 16:45 Artur Płaneta

Generalized multipliers for 
left-invertible analytic operators
Paweł Pietrzycki

Jensen's inequality for 
operators and commutativity
  Thursday, July12th
  Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
  Plenary session (Room 120)
  Chair: Alexei Poltoratski
 9:00 –  9:40 Javad Mashreghi

The Gleason-Kahane-Zelazko theorem in function spaces
 9:45 – 10:25 Vladimír Müller

Diagonals of operators and pinching
10:25 – 10:55 Coffee break (Room 127)
11:15- 18.00 Excursion
19:00- 22:00 Conference dinner
  Friday, July 13th
  Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
  Parallel sessions
  Session A (Room 120) Session B (Room 125)
  Chair: Kamila Kliś Chair: Victor Kaftal
 9:00 –  9:20 Lech Zielinski

On the spectrum 
of the quantum Rabi model
Roman Drnovšek 

Triangularizability of 
trace-class operators
 with increasing spectrum
  Plenary session (Room 120)
  Chair: Man Duen-Choi
 9:25 – 10:05 Victor Kaftal

Diagonals of positive operators, an alternative approach
10:10 – 10:50 Cristina Câmara

Completions of partial operator matrices
10:50 – Last coffee (Room 127)
6th Summer Workshop On Operator Theory © 2017 Frontier Theme